Kova Burcu Çocuğu

Küçük dahiler aynı zamanda çok afacandırlar. Kova bebeklerinin saati saatine uymaz. Ruh halleri sıcak veya soğuk gibi değişim gösterebilir. Bu da ebeveynlerde şaşkınlığa sebep olabilir. Bir gece deliksiz uyuyorsa iki gece tüm aileyi seferber edecek kadar huysuz davranabilir. Kova çocuğunu belli bir düzen ve disiplinde yetiştirmek bir hayli zordur. Genel kurallar bu çocuklar için geçerli olmayabilir.

Anne-babaları onlara her şeyi sebep ve sonuçlarıyla anlatırlarsa, hoşlarına gitse de gitmese de anlayış gösterecek, yaşından beklenmeyen bir olgunlukla karşılayacaktır. Küçük yaşta elektronik eşyalara, bilgisayarlara merak sararlar. Sesin nereden geldiğini anlamaya çalışan, radyonun içini dışına çıkaran küçük Kova'ya kim kızabilir! Ailesi Kova çocuklarını çok iyi eğitmelidir. Onun hümanist yanlarını geliştirmesine izin vermeli. Kısıtlamaya çalışarak isyankar yanını ön plana çıkarmamalıdır.

Olgun, cömert ve yetenekli çocuklar olabilirler. Okulda arkadaşları arasında dikkat çekicidirler. Tuhaf bir çalışma programları vardır. Eğer öğretmen ya da ailesi, bu özgür çalışma programını kısıtlamaya ve baskı uygulamaya kalkarsa onlara kesinlikle meydan okuyacaklardır. Başkalarıyla iletişim kurmasını kolaylaştıracak, onu teşvik eden bir çevreye ihtiyaçları vardır. Takıntılı huyları olan bu çocuklar, sevdikleri bir şey için tüm parasını ve eşyasını verebilecek kadar cesurdur. Herkese aynı davranmadığı gibi başkalarından, özellikle anne-babalarından hep özverili olmalarını beklerler. Yaptıkları şımarıklığa göz yumacak, her istediğini ona alacak, her ağladığı zaman kucaklayacak bir ilişki isterler. Anne-babaya düşen görev, onun ısrarlı sevgi istismarına kanmayıp, paylaşmayı ve parayı nasıl kullanacağını öğretmek olmalıdır.

Küçüklüğünden itibaren alışılmadık hareketleriyle, “buluşçu” doğasıyla ve nev-i şahsına münhasırlığıyla sizi sürekli şaşırtacaktır. Kova burcu çocukları oldukça sosyaldir, birçok arkadaşı olur. Etrafında ne kadar çeşitli insan olursa, ne kadar farklı kültür tanırsa o kadar mutludur. Kova çocukları çeşitliliğe ve yeni deneyimlere karşı koyulmaz bir çekim hissederler.

Küçük Kovanız, diğer çocukların yanaşmayacağı yiyecekleri sevebilir örneğin; acı biber, farklı peynir türleri, istiridye gibi... Teknik, fonksiyonel uğraşlarıyla saatlerini odalarında geçirebilirler.

Kendi özgür iradelerince sürüklenmek ve bireyselliklerini yaşamak temel ihtiyaçları arasındadır. Bu nedenle Kova çocuğuna, kendi özgürlük alanını yaratmasına izin vermelisiniz. Eğer kendilerini, kendi uygun gördükleri ve istedikleri şekilde ifade etmelerine müsaade etmezseniz, Kova çocukları çok isyankâr, inatçı, daha da kötüsü oldukça depresif olabilirler.

Kova çocuğunun erken yaşta dahi istediği gibi giyinmesine izin verin. Eşsiz yaratıcılığını geliştirip besleyecek kitaplarla donatın, yapabiliyorsanız sanatsal faaliyetlere teşvik edin. Dünyaya bakışları ve düşünme biçimlerinde doğal bir ileri görüşlülükleri vardır, yenilikçidirler ve mükemmel bir problem çözücüdürler.

Kova çocuğunuz, sizi, ilgi alanları ve hayattaki seçimleri konusunda şaşırtabilir. Ancak kafasının nasıl işlediği konusunda onu anlayabilir ve kısıtlamaya gitmezseniz, onun da kendi doğruları içinde bir dahi olduğunu görebilirsiniz. Bu çocuklar, sadece, kendi ihtişamlarını en iyi şekilde nasıl ifade edeceklerini kestirmek için zamana ihtiyaç duyarlar.

Aile Hayatı

Geleneksel aile düzeninden farklı anlayışta ev hayatları olsun isterler.

Küçük yaştan itibaren bağımsız olduklarına inanırlar. Akıllarına gelen ve inandıkları konu üzerinde sonuna kadar mücadeleci bir tavır sergilerler. Aile, bir kısıtlama veya özgüvenini kırıcı bir tavır göstermişse, sivri dilli, içi dışında bir çocuk olur. Enerjik ve akıllı bu çocukların, ailenin desteğinin yanı sıra iyi bir eğitim de alması gerekir. Eğitim sürecini yüksek performansları sonucu başarıyla tamamlayabilirler. Yeterli ilgi, şefkat ve destek görmezlerse, gizli gizli bir güvensizlik oluşabilir. Arkadaş tavrıyla yaklaşan özgür bir ailede yetişen Kova çocukları büyüyünce çok başarılı olurlar.

Zamanlarının büyük bir bölümünü aile fertlerinden uzak, kendi başlarına geçirirler. Bazen üzüntülü görülebilirler. Kova çocukları için herkesin aynı şekilde düşünmediğini anlamak çok güçtür. Ne yapacağını bilmez, kimseyle konuşmaktan hoşlanmaz, hayatı kendi akışına bırakır, başkalarının fikirlerine hiç aldırış etmezler.

İlişkileri arkadaşçadır. Yeni yetişmekte olan bu çocuk içinin rahatlatılmasına ve samimiyete ihtiyaç duyar. Bağımsızlığını yeni kazanmaya başladığında güvenilir, destekleyici, onu eleştirmeyen, arkadaş bir anne-babaya ihtiyacı vardır. Genellikle gelişme çağları bu sayede sakin geçer.