Kova Burcu Diyet & Fitness

Hava elementine ait olan Kova burcu insanlarının metabolizması oldukça hızlıdır. Düşünceleri, idealleri ve beyni çok ön planda olan Kova, kendi fiziksel şikayetlerinde bile çok şaşırır. Bedensel olarak en zayıf noktası bilekleri olan Kova burcu insanının, bu bölgeyi güçlendirmek için jimnastik, kayak ve yürüyüş yapması uygundur. Diğer zayıf bir alan da dolaşım ve kardiyak sistemlerdir. Dolayısıyla kan dolaşımını düzenleyici, aerobik egzersizleri ve masaj Kova için idealdir. Diğer yandan vücut ısısını korumak da dolaşım sisteminin etkinliği açısından öneme sahiptir. Teknolojiye yatkınlığı ve merakı olan Kova, bu tür aletlerle yapabileceği sporları tercih eder. En azından evde video kasetlerle, televizyonun karşısında yapabileceği egzersizler Kova için çok daha keyif vericidir. Ancak değişikliğe olan merakı farklı deneyimler ihtiyacını da doğurur. Yapmayı sevdiği şeylere öylesine konsantre olur ki, yemek yemeği unutarak, öğün atlayabilir. Bu düzensiz beslenme şekli ve atıştırma alışkanlığı yüzünden Kova'nın da kilo alması olasılığı vardır. Çağa ayak uydurmayı seven Kova, yeni beslenme metotlarını, egzersiz biçimlerini uygulamakta da öncüdür. Sosyal bir burç olduğu için insanlarla bir arada olmak Kova'yı mutlu eder. Enteresan ve herkesin seçmediği spor dalları, özellikle de ekip çalışması, takım ruhu gerektiriyorsa, Kova'nın gündemine girer. Beslenmesinde genellikle kalsiyum ve şeker eksikliği görülen Kova, zaman zaman hipoglisemiden şikâyet eder. Bu şikâyet ileri yaşlarda şeker hastalığının ve dolayısıyla da kilonun habercisi olabilir. Zayıflama rejimlerinde ve günlük hayatın düzensiz beslenme şeklini desteklemek için, Kova'nın muhakkak vitamin alması gereklidir. Eser elementler, bira mayası ve fruktoz desteği aldığı zaman çok daha kolay kilo verebilir. Zayıflamak için en ideal diyet şekli düşük kalori tüketimine dayanan rejimlerdir. Ayrıca rejim esnasında psikolojik destek alabileceği bir uzmanla görüşmesi ya da aynı amacı paylaşan bir grubun içinde olmak şansını arttırır.

Kova Burcu kişileri genelde gizemli bir yapıya sahiptirler. Yağlı yemekler, bitkisel destek ve zayıflama hapları, ve sebze yemekleri kova burcunun favorileri arasındadır. Dengesiz beslenme alışkanlığına sahip kovalar, şayet diyet yapmaya karar verirlerse bunu da sonuna kadar sürdürmekle meşhurdurlar. Kolesterol düşürücü bitkiler, Kova Burcu diyetinin önemli bir parçası olmalıdır. Çünkü Kova burcu mensupları genelde kalp ve damar hastalıkları riski ile karşı karşıyadırlar.

Kova burçları, genelde iyimser bir yapıya sahip oldukları için en sıkı diyet programlarında bile morallerini bozmadan diyeti süresinde uygular ve zayıflamayı başarırlar. Kova burcundaki yaptıkları işlere olan adanmışlık Zayıflama diyetlerinde de kendisini göstermektedir ancak Kova burcu diyet yaparken, kesinlikle işlerine karışmamak gerekir. Çünkü bağımsızlık Kova diyetinin temel şartıdır. Bu nedenle esnek diyet programları, Kova burcu kişileri için ideal diyet formülleridir.

Sıkı ve sabit diyet listeleri, Kova Burcu için pek hoş olmayan bir zayıflama tarzıdır. Değişim, dinamizm ve esneklik içermeyen diyet formülleri, Bilhassa kova burcu bayanları tarafından yarıda terk edilmekte ve diyet bitirilememektedir. Ayrıca Kova burçlarının tahmin edilemeyecek kadar hızlı değişen mizaçları ve doğaları, diyetin hedefine ulaşma bakımından iyi ilerleyen bir günü başarısızlığa dönüştürebilir.

Kova burcunun diyette başarılı olması için öncelikle diyetin felsefesini algılaması gerekmektedir. Şayet Kova diyeti işini anlayarak ve algılayarak yaparsa, işin sonunu kolaylıkla başarıya ulaştırır. Kova burçları her alanda olduğu gibi diyette de yaratıcı ve kolay formüller üretebilen insanlardır. Bu da diyeti tam bir eğlenceye dönüştürebilir. Egzersiz ve spor Kova burcunun genelde yaşamlarının bir parçasıdır. Özellikle yüzme, yürüyüş ve dağcılık gibi doğal egzersizler ile kilo verme yollarını seçerler.

Düşük kalorili besinler, özellikle meyveler, elma, limon, ve turunçgiller Kova burcu diyeti boyunca tüketmeleri gereken besinlerdir. Yağlı, işlenmiş, aşırı soslu ve şekerli gıdalardan Kova burcunun uzak durması gerekmektedir.

Kovalar ev yemeklerinden çok, dışarıda yedikleri ilginç yemekleri severler. Aslında, organizmaları için gerekli olan meyve ve sebze tarzını benimsemeli ve kan dolaşımını rahatlatacak yiyecekleri seçmelidirler. Kovalar aynı zaman da lenf bezlerini temsil ettiği için, bağışıklık sitemini kuvvetlendirecek beslenme türünü tercih etmeliler. Lahana, balık, ceviz, mercimek, havuç, süt tercih edilen gıdalar olmalıdır. Kova Burcu için 3 günde 2 kilo verecekleri özel diyet: Diyeti uygularken günde yaklaşık 2,5 litre su tüketmeye özen gösterin.

Kova Burcu Diyet

1. Gün Kahvaltı: Aç karnına iki bardak limonlu su, diyet peynirli kepek ekmekle yapılan sandviç, bir domates, bir sivri biber, şekersiz çay.

Öğle Yemeği: Bir dilim diyet ekmek, bir tabak bol limonlu yeşil salata, ara öğün iki dilim karpuz.

Akşam Yemeği: Bir tabak yağsız mercimek yemeği, bol yeşil salata, ara öğün bir kivi. Yatarken bir bardak yeşil çay.

2. Gün Kahvaltı: Aç karnına iki bardak limonlu su, bir porsiyon meyve, Ara öğün iki galeta bir kibrit kutusu büyüklüğünde beyaz peynir.

Öğle Yemeği: Tavuk ızgara, haşlama lahana (üzerine limon ve biraz zeytinyağı) Ara öğünlerde bir tabak meyve.

Akşam Yemeği: Bir tabak yağsız ıspanak yemeği, bir kase diyet yoğurt,ara öğün bir elma. Yatarken, bir fincan yeşil çay.

3. Gün: Kahvaltı: Bir Bardak diyet süt, bir tane elma, ara öğün iki diyet bisküvi, bir kibrit kutusu büyüklüğünde beyaz peynir.

Öğle Yemeği: Bir diyet ekmekle yapılan sosisli sandviç, bir tane armut.

Akşam Yemeği: Izgara balık, haşlanmış ıspanak, bir kase çilek. Ara öğün, bir bardak yeşil çay.