Kova Burcu Merkür İlişkisi

Merkür, Kova burcunda yükselir. Kişiyi anlatan anahtar kelimeler: Özgün, orijinal, becerikli, zeki, insani... Zihinleri son derece hızlı çalışır, sorunların çözümünde entelektüel bir yaklaşım vardır. Daha çok, bilim, organizasyon ve grup çalışmalarıyla ilgilenirler. Yazma ve konuşma yeteneği, çocukluktan itibaren yaşıtlarına göre daha gelişkindir. Oldukça yenilikçidirler. Geleneklere saplanıp kalmazlar. Merkür, sert etkileşim içindeyse, çok düşünen, ama icraatta bulunmakta zorluk çeken bir kişilik gelişebilir. Kişide, esnek olamama, aksilik ve asabî gerilim sonucu, sorunlar oluşabilir. Stres altındaki kişi, inatçı davranışlar içine girip, etrafındakileri de huzursuz edebilir. Özellikle bu konumda doğanların, transit etkilerde, Merkür’ün geri gittiği devrelerine dikkat etmeleri gerekir. Merkür Kova’da yükseldiği için geri giden Merkür, hassas olayların zamanlarını gösterecektir.

Kova sabit nitelikte bir burç olduğu için inatçılık, fikirlerde sabitlik, soğukkanlılık, aykırılık ve kendinden ödün vermeyen bir yapıyı da beraberinde getirir. Farklı ve alternatif konulara merak, geniş düşünebilme kapasitesi vermesi sebebiyle kişiye daha geniş bir vizyon getirir. Merkür’ü Kova’da olanlar bireysel işlerden daha çok toplumsal olaylara ve dolayısıyla gruplara ve geniş kitlelere fayda sağlama eğilimindedir. Kısıtlanmaya gelemeyen, özgürlüğüne düşkün yapıları ile farklılık gösterirler. Objektif, dışa dönük, yenilikçi, orjinal, hümanist, reformcu, idealist kavramlarının hepsini Kova için söyleyebiliriz. Böyle bir karaktere sahiptirler. Kova, Aslan Burcu’nun tam karşıt burcu olması sebebiyle eksik yönü olan “ben” egosunu içinde barındırmaz. Geliştirmesi gereken yön bu olmalıdır.

Haritada Merkür’ü Kova’da olan fakat sert etkiler altına girmiş bir birey kişilik olarak kendini beğenmiş, asi, duygusuz, dengesiz, sıra dışı ve tuhaf bir tavırla ortada boy gösterecektir.